NOSEČNOST - VESELJE ALI BOLEZEN: strokovni vpogled

thumbvadba6

Nosečnice…Vedno in povsod jih videvamo. Ne glede na letni čas in starost se pojavljajo okrog nas, vsi oz. vsaj večina pa jih sprejemamo kot nekaj vsakdanjega in “blaženega”, o nosečnosti pa govorimo kot o veselem in srečnem obdobju. Le zakaj jih potem, ko pride do osnovne človeške funkcije, kot je gibanje, želimo prikleniti na posteljo in kavč ter jim prepovedati kakršnokoli fizično opravilo, še posebno, kadar govorimo o gibanju v obliki treninga. Malokoga moti, da gre nosečnica v trgovino in nese iz trgovine 5 kg vrečko, je pa takoj problematično, če prestavi 5 kilogramsko utež na treningu. Nihče je ne gnjavi zakaj gre po stopnicah, ampak, če stopa na step v telovadnici, si pa lahko kaj naredi oz. je nevarno za plod. Nobenega problema, da nosečnica prestavlja posodo po kuhinji, jo pobira, dviguje in potiska. Ni pa prav, da te enake gibe izvaja na treningu, kjer je vse skupaj običajno še pod večjim nadzorom.

Tokrat ne bom jaz tisti, ki bo pametoval o tem kaj je dobro in kaj ne, kljub temu, da spadam v kategorijo strokovno izobražene osebe iz področja treninga. Tokrat sem se odločil, da dam besedo osebam, ki so najbolj tesno vpleteni v nosečniško zgodbo, to sta bodoča mamica in njen ginekolog.

Interviju sem opravil z ginekologinjo dr. Edito Arh in njeno varovanko in našo stranko in mlado mamico v Telovadnici Barbaro Rop. Pogovarjali smo se o najbolj zastašujočih vprašanjih, s katerimi se soočajo nosečnice in si nanje ne znajo ali pa si napačno odgovorijo. Upam in verjamem, da bodo odgovori spremenili vaš pogled o nosečnicah in treningu, ali če želite, gibanju.

TELOVADNICA: V mojem poklicu se že precej časa vzpodbuja nosečnice k telesni aktivnosti skozi vseh devet mesecev nosečnosti, vendar pa se ženske še vedno tega bojijo, ker so mnenja da lahko to škodi otroku oz. nekako sem dobil občutek, da je žensk, zaradi enačenja telovadbe z višjo intenzivnostjo, najbolj strah kakšnega predčasnega poroda. Je to kakorkoli možno in ali je ženske upravičeno strah?

Dr. Arh: Tudi ginekologi vzpodbujamo nosečnice, da ostanejo ali postanejo telesno aktivne tudi med nosečnostjo, če ta poteka brez zapletov. Telesna vadba z visoko intenzivnostjo se med nosečnostjo ne priporoča zaradi pogosto prenizke teže plodov in ne zaradi nevarnosti prezgodnjega poroda. Vadbe z nizko do srednjo intenzivnostjo so priporočljive.

TELOVADNICA: Kako pa je bilo pri Barbari? Je bila kaj skeptična okrog tega da bi tudi v nosečnosti nadaljevala s treningi?

Dr. Arh: Na to vprašanje vam bo najlažje odgovorila Barbara sama.

TELOVADNICA: Barbara med drugim sodi med nekoliko starejše mamice, če lahko tako rečem. Ali je moje sklepanje, da fizična aktivnost ni rizična oz. sporna tudi za starejše nosečnice, pravilna? Je potrebno starost upoštevati kot rizični faktor, ko govorimo o telesni aktivnosti v nosečnosti? morajo starejše nosečnice biti kaj bolj pazljive?

Dr. Arh: Pravilno sklepate, starost sama ni noben dejavnik tveganja.

TELOVADNICA: Nekatere raziskave kažejo da ženske ki so aktivne v nosečnosti, lažje prenašajo bolečine poroda in imajo hitrejši porod, njihovi otroci pa so bolj umirjeni in manj jokavi, hkrati pa tudi manj dovzetni za nekatere sodobne bolezni kot so diabetes. Se strinjate s tem?

Dr. Arh: Študije potrjujejo vašo trditev, da je pri telesno aktivnih nosečnicah manj verjeten pojav sladkorne bolezni, preeklampsije, prekomerne pridobitve telesne teže, prezgodnjega poroda, krčnih žil in globoke venske tromboze. Nekatere študije tudi kažejo na hitrejši potek poroda in manj zapletov med porodom, nisem pa našla potrditve, da so njihovi otroci manj jokavi.

TELOVADNICA: Kakšen tip treningov in vaje pa bi odsvetovali nosečnicam? verjetno kakšni poskoki niso ravno priporočljivi? Ali pač?

Dr. Arh: Odsvetujemo ukvarjanje s športi kjer je velika možnost padca in poškodb: smučanje, kolesarjenje po neurejenih površinah, kontaktni borilni športi, potapljanje, gimnastika, jahanje, aerobne vadbe z visoko intenzivnostjo, golf, športi z uporabo loparja. Priporočljive vrste vadbe pa so vaje za moč (tudi s pomočjo uteži), hoja, nordijska hoja, plavanje in vodna gimnastika, kolesarjenje na sobnem kolesu, raztezne vaje, joga.

TELOVADNICA: Katerim nosečnicam pa ne bi dovolili izvajanje fizične aktivnosti?

Dr. Arh: Telesna aktivnost je absolutno prepovedana, če nosečnica krvavi iz kateregakoli vzroka, ji odteka plodovnica, so se pojavili prezgodnji popadki, ima neurejeno bolezen srca in ožilja, hudo bolezen dihal, je imela otroka s prenizko porodno težo ali pa se v tej nosečnosti sumi na zastoj rasti pri plodu.

TELOVADNICA: Se vam zdi še kakšna informacija, ki je nismo zajeli, nujna, na katero bi morale biti nosečnice pozorne, kadar pristopajo k telovadbi?

Dr. Arh: Pomembno se mi zdi, da je telesna aktivnost za zdravje nujna, prav tako pa je potrebna tudi v nosečnosti seveda z določenimi prilagoditvami višini nosečnosti in telesni pripravljenosti nosečnice.

TELOVADNICA: Dr. Arh, najlepša hvala za vaše izčrpne odgovore in vam želimo še veliko uspehov in prijetnih izkušenj z bodočimi mamicami.