V prvem članku smo se pogovarjali z ginekologinjo dr. Edito Arh in skozi njeno strokovnost dobili v vpogled kaj fizična aktivnost pomeni za bodoče mamice v času nosečnosti. Noben BAV BAV in sami pozitivni vplivi na mamico in na otroka. V tem drugem članku pa vam bomo predstavili še občutja in mnenja o fizični aktivnosti iz strani mamice, Barbare Rop, ki si ni dovolila, da bi jo obdobje nosečnosti oviralo pri tem, kar rada počne in zaradi katerih se počuti dobro. Tukaj je njena izkušnja.
TELOVADNICA: Si imela kaj pomislekov okrog gibanja, preden si začela s treningi v fazi nosečnosti? Če da, kaj te je najbolj skrbelo?
Barbara: Seveda sem imela pomisleke preden sem začela s treningi, bala sem se prekinitve nosečnosti, da bi telovadba kakorkoli neugodno vplivala na razvoj ploda, da bi npr. zaradi povišanega utripa med vadbo utrpel dihalno stisko, da bi zato bili poškodovani njegovi možgani. Zaradi teh pomislekov sem se temeljito informirala glede treningov v nosečnosti, posvetovala sem se z mojo ginekologinjo dr. Edito Arh in Davidom v Telovadnici ter za mnenje vprašala tudi dr. Simonitija. Ko sem se prepričala, da z nadaljevanjem vadbe ne ogrožam svojega zdravja in zdravja ploda sem s treningi nadaljevala.
TELOVADNICA: Te je spodbudila ginekologinja k nadaljevanju z gibanjem ali je bila prva pobuda iz tvoje strani?
Barbara: Pobuda je bila z moje strani, vendar mi je tudi ginekologinja priporočala redno gibanje, prilagojeno glede na počutje in trajanje gestacije/napredovanje nosečnosti.
TELOVADNICA: Kakšno je bilo počutje v posameznih trimesečjih nosečnosti?
Barbara: V prvem trimesečju sem doživljala rahle slabosti, ki pa niso bile prehude in so hitro izzvenele, nekje od drugega trimesečja me je občasno pekla zgaga. Moja nosečnost je sicer potekala brez zapletov, počutila sem se odlično, bila sem polna energije. Prepričana sem,da je k temu prispevala tudi, ali pa predvsem, redna telesna aktivnost. Kar se tiče treningov v prvem trimesečju nisem opazila razlike, v drugem trimesečju sem morala opustiti določene vaje (npr. vaje, ki se izvajajo leže na trebuhu), v tretjem trimesečju pa je rastoči trebuh postajal fizična ovira, zaradi katere sem morala še posebno paziti na pravilno izvajanje vaj. Zaradi vse večjega ploda sem postala tudi nekoliko bolj zadihana.
TELOVADNICA: Si tekom treh faz nosečnosti tudi kaj spreminjala intenzivnost treningov?
Barbara: V prvem trimesečju je ostala intenzivnost treningov enaka kot pred nosečnostjo, v drugem in tretjem tromesečju sem intenzivnost treningov prilagajala stanju in počutju, kot ste mi tudi svetovali v Telovadnici. Postopoma sem izpuščala določene vaje (npr. kolebnica, skok na step), jih nadomestila z drugimi (stopanje na step), pri vajah z utežmi sem zmanjšala obremenitev, predvsem pa sem pazila, da sem vaje izvajala pravilno, da sem se ustavila, če sem se preveč zadihala in da sem spila zadostno količino vode. Na tem mestu mi je zelo prav prišla Davidova pomoč, ker je ves čas pazil, da ne bi bile vaje nevarne zame in jih je, če je bilo potrebno, prilagodil mojemu stanju primerno. Nadzorovala sem svoje počutje, ustavila bi se na primer če bi mi postalo slabo ali bi začutila vrtoglavico, do česar pa na srečo nikoli ni prišlo. Prav tako sem preverjala gibanje ploda - če gibanja ne bi bilo, bi bil to razlog za preplah.
TELOVADNICA: Si kdaj zasledila da bi katerakoli ženska imela težave oz. zaplete v nosečnosti zaradi telovadbe?
Barbara: Ne. Prepričana sem, da telovadba v nosečnosti blagodejno vpliva tako na nosečnico kot na plod, seveda ob predpostavki, da nosečnost poteka brez zapletov, da se nosečnica ob vadbi dobro počuti ter da je bila aktivna že pred nosečnostjo.
TELOVADNICA: Si imela kakšne zaplete pri porodu?
Barbara: Žal mi prečna lega ploda ni dopuščala naravnega poroda, zato sem rodila z napovedanim carskim rezom.Moja punca se kljub dvema zunanjima obratoma ni želela obrniti, zato je bil carski rez edina opcija, Prepričana sem, da bi bil porod zaradi telesne aktivnosti v nosečnosti lažji.
TELOVADNICA: Ti je kdorkoli od strokovnih delavcev (zdravniki, trenerji, ginekologi) kadarkoli očital treninge v nosečnosti? Kaj pa od kdo od sodelavcev, družine, prijateljev ali znancev?
Barbara: Stroka mi je vseskozi priporočala redno telesno aktivnost, prilagojeno počutju. Sem pa občasno doživela drugačen odziv okolice, marsikdo se je obregnil ob nivo aktivnosti, ki sem jih izvajala. To pripisujem predvsem splošnemu prepričanju, da mora nosečnica predvsem počivati. V našem okolju je žal še vedno najbolj sprejemljiva ta percepcija nosečnosti, kljub vsem pozitivnim učinkom, ki jih ima redna telesna vadba na nosečnico in plod. Šele ko so se sčasoma sami prepričali, da z vadbo ne škodim otroku ter da se zaradi vadbe tudi sama bolje počutim, so to lažje sprejeli.
TELOVADNICA: Si se za treninge v nosečnosti odločila predvsem zaradi sebe in svojega počutja ali zaradi koristi, ki jih hkrati prinašajo otroku?
Barbara: Oboje. Ker sem bila aktivna že pred nosečnostjo sem aktiven način obdržala tudi v nosečnosti. Z treningi sem z veseljem nadaljevala, redna telesna aktivnost mi je pomagala k boljšem počutju - nisem imela težav z zastajanjem vode, otekanjem nog, krčnimi žilami, nisem trpela zaradi bolečin v hrbtenici, ni se mi nabralo preveč odvečnih kilogramov, več sem imela energije itd. Poleg tega redna telesna aktivnost blagodejno vpliva tudi na razvoj ploda, npr. boljša je prekrvavitev maternice. Poleg tega tudi olajša porod sam, kar mi pa žal zaradi lege otroka ni bilo dano skusiti. Verjamem tudi, da je pri porodu pomembna dobra telesna pripravljenost, saj lahko porod traja ure in ure in je dobra kondicija dobrodošla. Predvidevam tudi, da ima blagodejen učinek tudi na okrevanje po porodu.
TELOVADNICA: So bile kakšne posebnosti, katere si morala upoštevati med treningom?
Barbara: Treninge sem prilagajala počutju in trajanju nosečnosti. Postopoma sem manjšala intenzivnost, izpuščala določene vaje, kot so poskoki in trebušnjaki, manjšala sem obremenitev z utežmi. Vseskozi sem določene vaje izvajala z utežmi, le da sem breme v zadnjem tromesečju zmanjšala tudi do 50%. Pazila sem, da se nisem preveč zadihala, da ni pulz preveč narasel, ustavila bi se tudi, če bi začutila slabost ali vrtoglavico. Bila sem pod stalnim zdravstvenim nadzorom, če bi bilo s plodom karkoli narobe bi z telesno aktivnostjo prekinila. Z dovoljenjem ginekologinje in pod vodstvom trenerja Davida sem s treningi nadaljevala čisto do devetega meseca in pri tem zelo uživala :)
TELOVADNICA: Bi kaj svetovala bodočim mamicam, kar se tiče gibanja? Katere so prednosti, ki jih ti občutiš zaradi treningov?
Barbara: Bodočim mamicam bi svetovala, naj bodo pogumne kar se tiče vadbe v nosečnosti, saj bo le-ta blagodejno vplivala tako na njih kot na plod. Svetovala bi jim, da naj glede na svoje zmožnosti in počutje ter seveda ob predpostavki, da njihova nosečnost poteka brez zapletov, ohranjajo dobro telesno pripravljenost, saj bodo to koristilo še nerojenemu otroku, njej sami ter tudi olajšalo porod. Ni mi žal niti minute, ki sem jo preživela v Telovadnici, navsezadnje je na moje odlično počutje imel vpliv tudi odličen tim, saj Telovadnica niso le vadbe temveč tudi druženje z njenimi pozitivnimi, prijetnimi člani :) Zaradi treningov sem bila polna energije, nisem imela v nosečnosti pogostih težav kot so pojav krčnih žil itd (glej zgoraj), izboljšala sem samopodobo, po porodu se mi ni bilo treba boriti z odvečnimi kilogram, ohranila sem družabno življenje, hitreje sem okrevala po porodu oz. carskem rezu…
TELOVADNICA: Imaš v mislih morda še kaj, kar bi želela izpostaviti in posredovati bodočim mamicam?
Barbara: Dodala bi edino, da naj se punce, bodoče mamice, zavedajo, da nosečnost ni bolezen kot je vse prevečkrat obravnavana, Da naj bodo pogumne in naj bodo telesno aktivne saj bodo kmalu spoznale, da to ni nekaj hudega in nesprejemljivega, ampak da jim na več načinov koristi, da jim bo to dejansko pomagalo uživati v nosečnosti. Poleg tega ležanje na kavču še bolj paše po dobro opravljenem treningu :)
TELOVADNICA: Barbara, najlepša hvala za tvoje dragocene izkušnje iz katerih upam, da bodo naše bodoče mamice, dobile povsem drugo predstavo o pomembnosti gibanja med nosečnostjo in kaj dobrega jim lahko telesna aktivnost prinese. Veliko užitkov in nepozabnih trenutkov z malo Mino vam želimo in se vidimo na treningih :)